Dve srdcia Patagónie - Los Glaciares

Autor: Martin Ondrejka | 8.3.2007 o 10:00 | Karma článku: 11,81 | Prečítané:  7868x

Monumentálne granitové veže vypínajúce sa nad azúrovou hladinou ľadovcových jazier. Východ slnka, ktorý sivé tiene hôr rozžiari omamným svitom zlatistého jantáru. Prudké bystriny s priezračnými lagúnami v ktorých sa zrkadlia okolité horské masívy. Panenský prales lenga ovinutý agresívnym lianovitým plamienkom Clematis vitalba, pripomínajúci fúzy starého muža. Víchor taký silný, až sa ťažko dýcha a chodiť sa dá len po štyroch. Strmé útesy i rovinaté pampy, ostro zrezané divoké tiesňavy i široké ľadovcové úplazy stekajúce z najväčšieho mimopolárneho ľadovca sveta Campo Hielo de Patagónico Sur. To sú národné parky Los Glaciares a Torres del Paine - dve srdcia Patagónie, dva klenoty „na konci sveta“

 M. Ondrejka

Orión hore nohami

Strastiplná cesta z chilského Puerto Montt pri pobreží Tichého oceánu v zálive Ancud, cez Zem andských Vulkánov až k argentínskemu pobrežiu Atlantiku a opäť na západ cez patagónske pampy sa končí v horskom mestečku El Chaltén na brehu jazera Lago Viedma. Práve sme strávili tri dni a noci v autobusoch a našim jediným rozptýlením boli stáda argentínskeho dobytka pasúce sa na stepiach južnej Patagónie, či každých tisíc kilometrov nenápadná zatáčka na ceste. Ešte pred pár hodinami sme v diaľke na obzore nevideli nič, len rovinu. Tak nekonečne rozľahlú a monotónnu, že sa dá len ťažko uveriť o blízkej prítomnosti jedných z najkrajších horským oblastí planéty – Patagónskych Ánd.

El Chaltén je dynamicky sa rozvíjajúce podhorské mestečko, kde by ste pred pár rokmi len ťažko natrafili na banku, poštu, či internet. Dnes ponúka nadštandardné reštauračné a ubytovacie služby s možnosťou prenájmu kompletného horolezeckého výstroja, nosičov, či navigačných prístrojov do hôr. Možno je to trošku na škodu pre klasických batôžkárov, ktorí uprednostňujú odľahlé oblasti s minimálnym vplyvom civilizácie. Prašné ulice sú plné horolezcov, či turistov z takmer celého sveta, no ako náhle vystúpime nad mesto do okolitých hôr, krajina sa vyľudní.

Je neskoré veterné poobedie a sivobiele oblaky zahaľujú zubaté slnko. Stúpame po kľukatom chodníčku smerom k lagúne Capri, kde plánujeme postaviť náš tábor. Lagúna je v skutočnosti jazero, ktoré tu zanechal ustupujúci ľadovec. Jej brehy sú porastené poskrúcanými a vetrom ošľahanými pabukmi. V mäkkej tráve sa žltia záplavy patagónskych papučiek, blčia purpurové kvety čilského ohnivého kríka a kdesi v diaľke počuť hromové praskanie ľadovca Torre. V pokojnej hladine sa odráža silueta Mt. Fitz Roya, jednej z najkrajších hôr sveta a prvé srdce Patagónie.

Kým postavíme stan a uvaríme večeru je už pokročilá jedenásta hodina. Slnko práve zapadlo za neďaleké hory. Sme ďaleko na juhu a dlhšie letné dni nám ponúkajú viac možností pre časovo náročnejšie horské túry v okolí.

Mlčky sedíme v závetrí obrovského pabuku na brehu jazera a pozorujeme nedostupné steny Fitz Roya osvietené mesačným svitom. Jeho vrchol je ešte stále v oblakoch, no nočná obloha sa vyčistila a žiari tisíckami hviezd. Symbolický Južný Kríž a Orión v netradičnej polohe hore nohami sú azda jediné, nám známe súhvezdia z tejto časti hemisféry. Chvíľu tápame v nevedomosti o zdanlivom pohybe hviezd, no po krátkej chvíli nám to dôjde. Orión svoju polohu nezmenil, to len my sme dolu hlavou.

V popredí lagúna Capri - náš tábor
Mt. Fitz Roy - 3405 m. V popredí lagúna Capri - náš tábor.

Pod vežami Fitz Roya

Ráno je bezchybné. Dokonale bezoblačné počasie, ktoré v týchto končinách býva párkrát do roka praje horolezcom aj nám. Je to skôr náhoda, či veľké šťastie ako bežný jav. Jasnomodrá obloha a od horúčavy rozpálená krajina vonkoncom nie je pre túto oblasť Južnej Ameriky typická. Je to ideálny čas pre túru k Lagúne de Los Tres, tyrkysovému zrkadlu tesne pod ľadovcovým úplazom stekajúcim z masívu Fitz Roya. Ešte pred necelými dvomi dňami krajinu bičoval takmer horizontálny dážď a hory sa neukázali dlhých šesť dní spod prikrývky mračien. Vtedy neostáva nič iné, len sedieť vo vyhriatom stane a čakať na lepšie počasie.

Brodíme sa bujnou vegetáciou močiarnej krajiny. Preskakujeme ľadovcové bystriny, či balansujeme na ostrých hranách vysoko nad údolím. V diaľke na východe sa ligoce jazero Viedma a za ním už len nekonečné patagónske pláne nad ktorými sa ženú snehovo biele oblaky až kdesi z Antarktídy. Škriabeme sa do výšky pod kolmé steny, kde poletujú kondory, králi andských výšav. Ich tmavé tiene sa vznášajú v teplých prúdoch nad modravými lagúnami. Kde ľadovec mohutnie a vietor kvíli pomedzi štrbiny rozpukaných skál. Kde ľudia chodia plniť si svoje odveké sny. Kde stoja v nemom úžase a nemôžu odtrhnúť zraky, aj keď už nevidia od snežnej slepoty. Kde žiť je také ťažké a byť je zbožným želaním.

FitzRoy07.jpg
Pohľad na Fitz Roy z doliny rieky Chorrillo del Salto.

Impozantné torzá niekdajších skalných obrov, ktoré obrúsil ľadovec sa dvíhajú takmer kolmo od mojich nôh. Tie vrcholy poznám naspamäť už hádam celú večnosť - Fitz Roy, Cerro Poincenot, Saint Exupery a tam ďalej na juh je trojzubec Cerro Torre, ešte nedávno považovaný za nezdolateľnú horolezeckú stenu. Extrémne náročná technika lezenia, vrtkavosť počasia aká nemá paru nikde vo svete, či samotná odľahlosť patagónskych Ánd pasujú tieto horské terény medzi najväčšie výzvy väčšiny horolezcov.

Po ceste stretávame viaceré výpravy vynášajúce ťažký horolezecký materiál do základných táborov. Iné už pomaly stúpajú ľadopádom, pripútaní jeden o druhého, podrobne skúmajúc každý jeden nášľap v nebezpečnom teréne plnom úzkych trhlín, či zradných lavinóznych úsekov.

Slnko nemilosrdne pečie a v týchto nadmorských výškach aj nebezpečne spaľuje citlivú pokožku. Nepomáha ani silný ochranný krém, ktorým sa natierame takmer každú polhodinu. Vlnené indiánske čapice a dlhé rukávy sú jedinou možnosťou úniku pred popáleninami. Najviac však trpia oči. Bez kvalitných slnečných okuliarov by sme na zostup akiste potrebovali slepeckú paličku a poriadnu dávku borovičky na útlm bolesti. Tá borovička sa nakoniec hodila večer v tábore. Pripili sme si na naše zdravie a Fitz Roy, splnený sen z detstva.


FitzRoy13.jpg


FitzRoy14.jpg
Masív Fitz Roy od lagúny de Los Tres.


LosGlaciales04.jpg
Pohľad z lagúny de Los Tres na východ. V pozadí lagúna Capri a ľadovcové jazero Viedma


CerroTorre02.jpg


CerroTorre05.jpg
Trojzubec Cerro Torre a laguna Torre.


Alpaca02.jpg
Alpaka - horská lama slúžiaca ako ťažné zviera v okolí El. Chalténu.


CalceolariaBiflora02.jpg
Calceolaria biflora - Papučka dvojkvetá

CalceolariaUniflora01.jpg
Calceolaria uniflora - Papučka jednokvetá


EmbothriumCoccineum.jpg
Embothrium Coccineum - Čilský ohnivý krík.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.


Už ste čítali?